Czym pielęgnować tereny publiczne? Możliwości maszyn komunalnych

Poradnik

Pielęgnacja terenów publicznych to nie lada wyzwanie wymagające użycia sprzętu zdolnego nieraz do pracy na małej przestrzeni. Z pomocą zarządcom gmin przychodzą producenci specjalistycznych maszyn komunalnych. Jakie możliwości oferują ich pojazdy i inne urządzenia? Pora na przegląd rodzajów i marek sprzętu do prac w mieście.

Marki i rodzaje maszyn komunalnych

Dostępne w sprzedaży i na wynajem maszyny komunalne budują koncerny z takich państw jak m.in. Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa. Pochodzą z nich odpowiednio marki takie jak Jarraff, Takeuchi i DHB. Co ciekawe, część oferowanego w Polsce sprzętu konstruowana jest także w Europie Zachodniej. Cenione, a co za tym idzie często wybierane przez klientów są produkty niemieckich przedsiębiorstw Michaelis i Paus, holenderskiego Ufkes Greentec oraz szwedzkiego Rototilt.

Przedsiębiorstwa z tej branży przeważnie nie decydują się na rozbudowywanie swojego portfolio o całą gamę sprzętu komunalnego. Jednak dzięki wyspecjalizowaniu się w konkretnych typach maszyn są w stanie stale udoskonalać i proponować odbiorcom wysokiej klasy pojazdy i urządzenia takie jak np.:

 • hydrauliczne młoty do wyburzeń;
 • różnego rodzaju rębaki – z napędem elektrycznym, spalinowym, do wysokiego wysypu, gąsienicowe itd.;
 • głowice ścinkowe;
 • przycinarki do drzew i krzewów;
 • łyżki koszące do rowów melioracyjnych;
 • równiarki terenu;
 • ciągniki komunalne;
 • zrywaki i przecinarki asfaltu;
 • koparki – kołowe i gąsienicowe, także o małych rozmiarach;
 • chwytaki do drewna;
 • i wiele innych.

Zaawansowane przycinarki do drzew Jarraff

Klientów takich jak organy administracji publicznej zainteresować może oferta amerykańskiego przedsiębiorstwa Jarraff Industries. Oprócz pojazdów przeznaczonych do prac w lesie firma konstruuje maszyny komunalne do miasta, w tym Jarraff 4×4 oraz Mini-Jarraff. Pierwsza z nich sprawdza się przede wszystkim na obszarach o większej powierzchni. Druga przeznaczona jest do zadań, gdzie nie ma miejsca dla dużego sprzętu.

Jakie możliwości ma Jarraff 4×4? Ten sprzęt wyróżnia imponująca wysokość cięcia gałęzi wynosząca 22,9 m. Tak długi wysięgnik teleskopowy ułatwia wykonywanie prac komunalnych np. w pobliżu trakcji elektrycznych. Dużych rozmiarów, a do tego precyzyjne ramię o obrocie w zakresie 180° pozwala szybko pozbyć się gałęzi, nawet jeśli dostęp do nich jest utrudniony. W tym zadaniu dodatkowo pomagają obracana głowica piły (również o 180°), opcja przechylania kabiny operatora oraz kolektor, którego zakres ruchu to pełne 360°.

Wszędzie tam, gdzie trudno byłoby manewrować dużym sprzętem, przyda się mniejsza przycinarka do drzew. Mini-Jarraff to urządzenie skonstruowane na potrzeby usuwania materiału drzewnego w terenach zabudowanych takich jak podwórka i pobocza jezdni. W odróżnieniu od Jarraff 4×4 nie ma tu kabiny operatora, a maszynę obsługuje się zdalnie. O tym, że pojazd sprawdzi się na niewielkiej przestrzeni, świadczy również mechanizm rozkładania kół w zakresie 48-126 cali.

Co potrafią ładowarki kołowe Paus?

W każdej gminie od czasu do czasu trzeba wykonać naprawę lub rewitalizację przestrzeni publicznej. Wiąże się to z koniecznością wyposażenia pracowników w sprzęt zdolny do transportu ciężkich ładunków takich jak gruz czy ziemia. Właśnie do takich zadań przeznaczone są pojazdy komunalne marki Paus. W ofercie niemieckiego przedsiębiorstwa znajdują się zarówno maszyny przeznaczone do lżejszych prac, jak i ciężkich robót drogowych.

Jednym z przykładów jest Paus TL 9065. Ten ciągnik komunalny nadaje się nie tylko do przewozu materiałów sypkich, ale także transportu innych przedmiotów. Do pojazdu można zamontować kilkanaście akcesoriów takich jak np. widły do palet, łyżkę chwytakową, wiadro na towary o dużym gabarycie, posypywarkę soli i ostrze śnieżne. Ponadto wielość wersji pozwala na wybór pojazdu o prędkości maksymalnej 30 lub 40 km/h. Wśród innych dodatkowych opcji wyposażenia znajdują się inne udogodnienia, w tym klimatyzacja, reflektory LED i kamery cofania.

Dodatkowo producent ładowarek kołowych w swojej ofercie ma m.in. model Paus TSL 9088. Tak jak w przypadku innych pojazdów marki, można go modyfikować poprzez opcjonalne części. Ciężkie prace ułatwia stalowa rama pojazdu, która nie skręca się nawet pod wpływem ładunku o dużym ciężarze. Uproszczone zostało również prowadzenie ładowarki, czego zasługą jest bezobsługowy układ hamulcowy oraz drążek, dzięki któremu dostęp do najważniejszych parametrów jazdy pozostaje stale otwarty.

Zastosowanie łyżek koszących Michaelis

Kosiarki komunalne Michaelis to urządzenia przeznaczone do usuwania roślinności z brzegów rzek, akwenów i rowów melioracyjnych. W ofercie firmy dostępne są modele przeznaczone do podnoszenia materiału o wadze od 140 do 500 kg. Wartą uwagi cechą tego osprzętu jest duża szerokość cięcia. Nawet najmniejszy egzemplarz, czyli Michaelis SGL pozwala naraz zebrać do 3 m roślin. Tę łyżkę można zamontować w ładowarce o masie maksymalnie 5 t.

łyżka kosząca Michaelis SGLWiększe łyżki koszące producenta – Michaelis SG oraz Michaelis G – to urządzenia, które da się zamontować w pojazdach o wadze do 10 t. Ostatni i największy model zdolny jest kosić pasy trawy o szerokości aż 5 m. Dzięki niewielkiej głębokości łyżki jej napełnianie, a następnie wyładunek zebranego materiału nie sprawiają trudności i zajmują mało czasu.