Zrywka, ścinka i rekultywacja — o utrzymaniu lasów przy użyciu maszyn roboczych

Poradnik
Zrywka, ścinka i rekultywacja — o utrzymaniu lasów przy użyciu maszyn roboczych

Zastępowanie arborystów i drwali pracą maszyn roboczych to kierunek ku większemu bezpieczeństwu i ciągłości pracy w lasach. Dziś przedstawimy Państwu maszyny do lasu, które mogą usprawnić pozyskiwanie biomasy, usuwanie skutków wiatrołomów czy utrzymanie linii energetycznych w bezpiecznej odległości od drzew.

Głowice do ścinki

Ich podstawowym rozróżnieniem jest narzędzie tnące:

 • Nóż — dociskany hydraulicznie do ramy maszyny. Metoda szybka i niewymagająca specjalnie dużo konserwacji, ale cięcie nie jest precyzyjne, więc dolna część w dużych drzewach może być uszkodzona.
 • Piła łańcuchowa — równe i gładkie cięcie gwarantuje możliwość wykorzystania całości drzewa bez strat.
 • Tarcza tnąca — wycina różne rodzaje drzew krzewów i gałęzi. 

W dalszym kroku możemy dołożyć do głowicy takie opcje:

 • Chwytak pakietujący — pozwalający ściąć kilka drzew w serii, zanim odłożymy je na bok. Przydatne zwłaszcza gdy mamy dużą ilość małych drzew do ścięcia.
 • Głowica skrętna — wybieramy tę opcję gdy nośnik nie ma odpowiedniej mobilności a teren, z jakiego pozyskujemy drewno, jest różnorodny i wymagający pod kątem dostępu.

Znając typ głowicy, jaki jest potrzebny do danego projektu, należy określić jej rozmiar i mocowanie. Większość głowic renomowanych producentów ma wiele wersji montażu i rozmiarów. Maszyny do zrywki możemy montować na:

 • koparkach
 • harwesterach
 • przyczepach zrywkowych
 • wysięgnikach HDS

Zakres tonażu maszyny nośnika powinien mieścić się w zakresie 2.5 do 30 ton. Sprawdź głowice ścinkowe w ofercie UTECH.

 

Specjalistyczne maszyny do przycinania drzew

Ta kategoria maszyn do lasu to wysoce specjalistyczny sprzęt. Utrzymanie linii energetycznych w bezpiecznej odległości od drzew, przy minimalnej ilości wyłączeń sieci, jest możliwe tylko dzięki takim maszynom jak Jarraff 4×4

Podstawowe cechy:

 • dielektryczny wysięg
 • duże opony i napęd na 4 koła
 • odchylana kabina i głowica obrotowa
 • możliwość obrotu kabiny i wysięgu w zakresie 3360 stopni.

Wysokość cięcia gałęzi aż do 22,9 m od poziomu gruntu gwarantuje niezrównaną sprawność w pracach wycinkowych wzdłuż linii przesyłowych prądu.

Mulczery leśne

Co to jest mulczer? To urządzenie używane do rozdrabniania gałęzi, pni drzew oraz innych odpadów leśnych na terenie leśnym lub przydrożnym.
Gdy trzeba rekultywować teren po zrębce i przygotować go do ponownego zasiewu, przyda się mulczer leśny, który rozdrobni wszystkie pozostałości łącznie z pniakami. 

Podstawą doboru mulczera będzie typ nośnika i jego moc. Na tym etapie decyduje się długość życia maszyny do lasu i jej wartość na ryku wtórnym. Wybierając małą maszynę do mocnego traktora ryzykujemy szybkim zużyciem się mulczera. Polecamy oprzeć się tu o poradę eksperta, który po zbadaniu naszych potrzeb dobierze sprzęt tak, aby mulczował wiele tysięcy motogodzin. 

Ważnym parametrem będzie typ narzędzi na rotorze. Narzędzia stałe to duża siła rozdrabniania i możliwość mielenia dużych kawałków drzew. Narzędzia młotkowe to niższy koszt przy zakupie, ale ograniczenie w zakresie zastosowań.

Zależnie od producenta i modelu możemy się jeszcze spotkać z wyborem różnych systemów poziomowania przekładni, co wpłynie na mobilność całego zestawu i częstotliwość usterek wałka WOM. 

Warto rozważyć bardziej zaawansowane rozwiązania w zakresie sprzęgieł, ponieważ to one decydują o możliwości kontynuowania pracy po zablokowaniu rotora przez zbyt duży kawałek materiału w komorze. Sprzęgła hydrokinetyczne podnoszą efektywność pracy mulczera w stosunku do klasycznych sprzęgieł ciernych lub krzywkowych.

Rekultywatory leśne

Jeśli mamy potrzebę pracować poniżej powierzchni lasu to zamiast mulczera stosujemy rekultywator. Potrafi on zagłębić się na kilka – kilkanaście centymetrów i zmulczować wszystko, co spotka na swojej drodze.
Te maszyny do lasu w odróżnieniu od mulczerów mają boczne przekładnie zębate, a nie pasowe. Mniejsza prędkość obrotowa i większa moc to główne cechy rekultywatorów.

Frezarki do pni

Gdy chcemy wgłębnie usunąć pniaki pozostałe po ścince drzew, możemy zastosować frezarki do pni napędzane z WOM lub hydraulicznie.

Te maszyny do lasu specjalizują się we frezowaniu twardych pniaków łącznie z systemem korzeniowym zarówno na powierzchni jak i pod ziemią.

Nośnikiem dla frezarki może być traktor, koparka lub ładowarka burtowa.

Inne maszyny leśne – rodzaje

Pomocniczo w pracach leśnych stosujemy łuparki, nożyce do pniaków i łyżki palczaste

Karczowanie pniaków i wstępne rozdrabnianie karpiny może być wykonane na miejscu przy pomocy nożyc, bez konieczności transportu wielkogabarytowego. 

Karczowanie niewielkich pniaków, oczyszczanie terenu czy załadunek materiału można łatwiej wykonać przy użyciu łyżki palczastej.

Wstępne łupanie twardego drewna wspomaga proces suszenia i ułatwia jego załadunek. Łuparki mogą być również stosowane jako chwytaki do załadunku i manipulacji.

Skorzystaj z pomocy specjalisty!

Michał to specjalista od maszyn leśnych, który pomoże Ci dobrać odpowiedni model maszyny do Twoich zastosowań.

Wpisz poniżej swoje dane, a nasz przedstawiciel handlowy zadzwoni jak tylko będzie to możliwe. Ty również możesz do niego zadzwonić  +48 660 183 691

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Wypełnij to pole

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest UTECH Maszyny i Urządzenia Techniczne Jarosław Koenig Sp.K. z siedzibą w Opolu (45-131) przy ul. Józefa Cygana 1. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zadane pytanie oraz archiwizacji formularza. Więcej informacji na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajduje się na stronie RODO

Michał
przedstawiciel handlowy

+48 660 183 691
michal.lipa@utech.pl