Koparki są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych maszyn do robót ziemnych, które służą do oddzielania urobku od gruntu i przenoszenia na składowisko lub odpowiednie środki transportu. Firmy wykonawcze na całym świecie korzystają z nich codziennie podczas różnego rodzaju prac budowlanych, transportowych czy też górniczych.
Koparki – krótka historia maszyn
Pierwszą koparką w historii była wynaleziona w 1834 roku koparka parowa, za którą odpowiedzialny był genialny konstruktor, William Otis. Był dwudziestokilkuletnim Amerykaninem, którego wynalazek był wykorzystywany głównie do tworzenia amerykańskiej kolei łączącej wschodnią i zachodnią część kontynentu. Chociaż w porównaniu z dzisiejszymi koparkami tamte były dość prymitywne i nieporęczne, to obliczono, że zastępowały podczas pracy około stu dwudziestu osób. Z ogromnym rozwojem koparek wiążą się początki XX wieku, ponieważ to właśnie wówczas pojawiły się na rynku koparki z napędami gąsienicowymi. Przełom ten sprawił, że można było poruszać się nimi po grząskich i nierównych terenach, ponieważ gąsienice zapewniały im przyczepność i znakomitą stabilizację. Również w XX wieku opatentowano w Anglii pierwsze pełnoobrotowe nadwozie, a nieco później wymyślono silnik spalinowy Diesla oraz napędy hydrauliczne. Warto wspomnieć o wielkich przedsięwzięciach budowlanych tamtych lat, które nie miałyby szans powstać, gdyby nie koparki. Należą do nich na przykład budowa Kanału Panamskiego, zapora Hoovera, czy Kanał Sueski.
Koparki i minikoparki – podstawowe informacje na ich temat
Dziś, po wielu latach od powstania prototypów, koparki są jednymi z najczęściej używanych maszyn budowlanych, które znajdują zastosowanie na wszystkich kontynentach. Minikoparki, czyli kompaktowe wersje koparek, uznawane są za pozycję obowiązkową, jeśli chodzi o listę wyposażenia firm budowlanych oraz wielu firm wykonawczych. Zastępują bowiem wielkogabarytowe urządzenia, a ze względu na rozwój technologiczny i stosowane w nich rozwiązania konstrukcyjne zaskakują bardzo dużą mocą. Koparki i minikoparki są cenione za swoją uniwersalność i wszechstronność. Mogą być wykorzystywane do wykopów ziemi pod ogrodzenia oraz fundamenty, a więc znajdują zastosowanie podczas prac związanych z budową domów czy szeroko pojętej infrastruktury. Ponadto używa się ich do wszelkich wykopów związanych z przyłączami sieci wodno-kanalizacyjnej, wykopów przydomowych oczyszczalni ścieków, wykopów przydomowych zbiorników retencyjnych czy stawów, kształtowania terenu, prac brukarskich, nasadzeń, czy tworzenia rowów do przeprowadzenia najróżniejszych przewodów, takich jak przewody elektryczne, światłowodowe, czy też telefoniczne. Ze względu na możliwość wymiany osprzętu roboczego koparki mogą być zaadaptowane do różnego rodzaju prac, co jeszcze bardziej zwiększa zakres możliwych prac, a zaawansowane maszyny, takie jak koparko-ładowarka, pełnią podwójne funkcje na placu budowy.
Koparki – dlaczego warto je mieć w swojej firmie?
Rola koparek w firmach budowlanych i wielu firmach wykonawczych jest nie do przecenienia. Umożliwiają prace, które przed ich wynalezieniem były praktycznie niemożliwe, a pozostałe znacząco przyśpieszają, odciążając ludzi. Współczesne koparki produkowane przez topowych producentów zapewniają nie tylko wydajną pracę, ale również wygodę operatorowi. Już teraz wejdź na stronę utech.pl, aby przejrzeć bogatą ofertę maszyn budowlanych i wybrać koparkę dla własnej firmy.