Produkcja drewna i utrzymanie lasu. Jakie maszyny w tym pomogą?

Poradnik
Produkcja drewna i utrzymanie lasu. Jakie maszyny w tym pomogą

Produkcja drewna oraz utrzymanie lasu we właściwym stanie to praca wymagająca stosowania wielu zaawansowanych narzędzi. Na szczęście współcześnie nie trzeba każdego z nich używać osobno. Zadbali o to producenci odpowiednich do tego sprzętów. Dzięki temu ciężka praca stała się szybsza i wydajniejsza. Jakie są rodzaje maszyn leśnych, kto je buduje i w jaki sposób ułatwiają one pracę? Oto krótki przewodnik po tego rodzaju urządzeniach i pojazdach.

Jakie maszyny i pojazdy są potrzebne do prac w lesie?

Dawniej wymagające wiele wysiłku zadania, jakimi są pozyskiwanie i obróbka drewna, współcześnie ułatwiają zaawansowane sprzęty. Dzięki nim znacznie rzadziej potrzebne są ręczne siekiery i piły, a możliwe jest utrzymanie lasu przy pomocy maszyn roboczych.

Tę grupę urządzeń i pojazdów dzieli się na jednooperacyjne oraz wielooperacyjne. Przypisanie do jednej lub drugiej grupy zależy od tego, ile prac da się wykonać przy pomocy danego sprzętu. Jak można się więc domyślić, do pierwszej kategorii zaliczają się te służące tylko do jednej czynności, a do drugiej – multifunkcyjne.

Jednooperacyjne maszyny leśne

Do grupy urządzeń i pojazdów jednofunkcyjnych zalicza się m.in. narzędzia przeznaczone do ścinania i obrabiania drewna. Każde z nich konstruuje się do wykonywania tylko ściśle określonej części prac. Wśród nich znajdują się takie maszyny leśne jak:

 • pilarki;
 • ścinarki;
 • korowarki;
 • rębaki;
 • okrzesywarki;
 • korowarki.

W kategorii sprzętu jednooperacyjnego mieszczą się również pojazdy służące do transportu drewna. Do tego celu często wykorzystuje się traktory rolnicze. Choć nie są one przystosowane do poruszania się po terenie leśnym, znakomicie radzą sobie w takich warunkach.

Jednak zamiast nich w wielu gminach, leśnictwach i gospodarstwach używa się wyspecjalizowanych do pracy w lesie ciągników zrywkowych, w tym:

 • forwarderów;
 • skiderów;
 • klembanków.

Wszystkie te pojazdy służą do transportu drewna, ale w różnym stopniu obróbki. Pierwszy rodzaj umożliwia transport krótkich kłód, a drugi – długich. Z kolei przy pomocy klembanku można przewieźć całe, niepocięte jeszcze na mniejsze części drzewo.

Wielooperacyjne maszyny leśne

Maszyny wielooperacyjne jeszcze bardziej ułatwiają pracę w lesie, wykonując kilka czynności naraz lub jedną po drugiej. Co ciekawe, niektórym producentom udało się połączyć w jednym sprzęcie aż cztery z nich. Tę kategorię pojazdów i urządzeń dzieli się dodatkowo na ścinakowo-zrywkowe oraz ścinakowo-przerzynająco-okrzesujące. Należą do nich m.in.:

 • procesory;
 • harwestery;
 • harwardery.

Procesorami nazywa się maszyny skonstruowane w celu ciosania (okrzesywania) drewna oraz dzielenia go na mniejsze części. Co ważne, nie są to pojazdy, ale osobny osprzęt, który montuje się do ciągnika zrywkowego. Podobne możliwości ma harwester, z tą różnicą, że to już środek transportu. Najbardziej wielofunkcyjny jest jednak harwarder, czyli połączenie harwestera z forwarderem.

Zaawansowane przycinarki do gałęzi, czyli propozycje marki Jarraff

Wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych firma Jarraff Industries dostarcza maszyny leśne do przycinania drzew. W ofercie przedsiębiorstwa są zarówno pojazdy kołowe, jak i gąsienicowe. Oprócz wszechstronnego zastosowania wyróżnia je także ergonomia użytkowania poprawiająca bezpieczeństwo i wydajność pracy.

Chwytaki z piłami i mulczery – oferta Westtech i FAE

Producenci sprzętu do prac w lesie oferują również osobne maszyny do zrywki drewna, jego rozdzielania i obrabiania. Dokładają przy tym starań, by można było je zamontować do jak największej ilości koparek. Takie urządzenia w swoich ofertach mają m.in. Westtech oraz FAE.

Westtech Woodcracker CS

Chwytak z piłą łańcuchową Westtech Woodcracker CS to urządzenie służące do zamocowania w koparkach ważących od 14 do 28 t. Połączenie piły ze szczypcami znacznie upraszcza proces wycinki, umożliwiając szybkie przeniesienie fragmentu pnia w wybrane miejsce. Wahliwie zamontowane ostrze pozwala ponadto na cięcie drzewa w dowolnej pozycji.

Zdolność do działania w niemal każdym otoczeniu sprawia, że Woodcracker CS sprawdza się w miejscach, w których szczególnie trzeba zachować bezpieczeństwo. Właśnie dlatego nadaje się do pracy przy drogach, na zboczach oraz obszarach podmokłych. Do wyboru są dwa podtypy tego modelu – CS 580 i CS 780. Różnią się od siebie:

 • średnicą cięcia – 580 lub 750 mm;
 • rozwarciem chwytaka – 1430 albo 1600 mm;
 • masą własną – 1400-1500 oraz 2000-2200 kg w zależności od wersji wyposażenia;
 • ciężarem użytkowym – 14-22 t lub 20-28 t.

FAE UML/SSL – UML/SSL/VT

Praktyczna maszyna leśna do zrywki drewna to także FAE UML/SSL – UML/SSL/VT. Ten mulczer dostępny jest w więcej niż jednym wariancie. Wszystkie sześć różnią się od siebie przede wszystkim szerokościami roboczymi i całkowitymi częściami rozdrabniającymi. W najmniejszym modelu wynoszą one odpowiednio 1340 mm i 1640 mm, a w największym – 1820 mm oraz 2120 mm.

Producent zadbał o jak najwyższą jakość swojego wyrobu, wykorzystując do jego stworzenia wytrzymałą stal Hardox. Dzięki temu, że ściera się ona bardzo powoli, urządzenie przez długie lata zachowuje doskonałe właściwości tnące. W rezultacie wydajność pracy pozostaje na stałym, wysokim poziomie. Mniejszy wkład w proces mulczowania pozwala silnikowi działać z mniejszą mocą, co finalnie wpływa na mniejsze zużycie paliwa.

Niezależnie od wybranej wersji nabywca otrzymuje maszynę z bogatym wyposażeniem. Składają się na niego takie udogodnienia jak dwurzędowe łańcuchy ochronne, mechanizm regulacji płóz, pokrywa przeciwpyłowa, manometr ciśnienia i tłokowe silniki hydrauliczne: jeden o pojemności 63 cm³ z zaworem odciążającym oraz antykawitacyjnym i drugi liczący 110/60 cm³ o zmiennym momencie obrotowym.